четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Над 80 активни пожари во Австралија

Австралиските власти денеска наредија евакуација на жителите од слабо населените селски подрачја во Нов Јужен Велс поради шумските пожари предизвикани од високите температури и силните ветрови.

австралија

NORDS WHARF, AUSTRALIA - OCTOBER 18: (AUSTRALASIA OUT) Exhausted firefighters take a rest while fire burns close by, on Crangan Bay Road, on October 18, 2013 in Nords Wharf, Australia. One man has died and hundreds of properties have been destroyed in bushfires that are devastating the Blue Mountains and Central Coast regions of New South Wales. (Photo by Phil Hearne/Fairfax Media via Getty Images)

Поврзани вести

На луѓето им е наредено да се евакуираат доколку се во можност, а во спротивно да пронајдат засолниште и да ги избегнуваат грмушките и тревниците.

Над 2.000 пожарникари, од кои поголемиот број волонтери денеска се обидуваат да изгаснат 86 пожари ширум Нов Јужен Велс, од кои 38 се вон контрола.

За подметнување на пожар осомничени се 13-годишно момче и 40-годишен маж.

Источниот брег на Австалија е погоден од топлотен бран, а во некои делови измерени се над 45 степени Целзиусови.

Најчитани вести