понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Над десет илјади бегалци пристигнаа во Хрватска

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска, соопшти денеска хрватското Министерство за внатрешни работи, пренесува МИА.

УНХЦР: Потребно е сместување за два милиони бегалци

УНХЦР: Потребно е сместување за два милиони бегалци

Поврзани вести

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска, соопшти денеска хрватското Министерство за внатрешни работи, пренесува МИА.

Според соопштението на Министерството бројот на бегалците, кои пристигнуваат во земјата се зголемува.

Во петокот беше забележан рекорд во однос на бројот на имигрантите кои пристигнаа во еден ден. Во Хрватска во моментот се наоѓаат околу 65 илјади бегалци. Од хрватската територија мигрантите најчесто се насочуваат кон Унгарија, од каде продолжуваат за Австрија и Германија, но и кон други држави во Западна Европа, се наведува во соопштението на хрватското МВР.

Бегалците со автобуси се превезуваат кон Унгарија

Поголемиот дел од мигрантите се сместени во бегалскиот камп во Опатовац, кој се наоѓа во близина на хрватско-српската граница.

Од Опатовац бегалците постепено ќе бидат превезувани со автобуси кон границата со Унгарија, додаде Министерството.

Инаку ситуацијата на хрватско-српската граница по укинувањето на блокадата е целосно стабилизирана.

Министерството нагласи дека сите гранични пунктови работат во нормален режим и не се регистрирани инциденти.

Најчитани вести