понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Над два милиони екстази запленети во Мјанмар

171284_ekstazi

Поврзани вести

Над два милиони екстази се запленети минатата недела од страна на военопоморските сили на Мјанмар.

Екстазите биле откриени во рибарски брод во крајбрежните води, во близина на границата со Тајланд.

Се смета дека ова е најголемиот фатен товар со стимулитивни таблети во историјата на земјата.

Уапсени се сите 15 лица, кои се наоѓале на бродот, и подоцна биле однесени на распит.

Според извештај на ОН, по завршувањето на полувековната управа на воениот режим Мјанмар стана најголемиот производител на синтетички наркотици во југоисточна Азија. Огромен дел од наркотиците се испраќаат во соседните земји од регионот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести