петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Над пет илјади Турчинки жртви на домашно насилство не можат да гласаат на изборите за претседател

turcija

Поврзани вести

Над пет илјади Тучинки, жртви на домашно насилство, денеска нема да може да гласаат на претседателските избори поради опасност за нивната безбедност, јавија турски медиуми.

Околу 2.500 жени се во специјални објекти за жртви на домашно насилство, и уште 2983 Турчинки се под полициска заштита поради директна опасност за нивниот живот.

Невладини организации се обратија до турските власти со барање тие жени да биде овозможено да гласаат без да биде откриен идентитетот. По консултации со полицијата, Министерството за семејство и социјална политика не дозволи гласање за нив.

Само во првите шест месеци од 2014 година во Турција биле убиени 129 жени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести