сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Над половина од светската популација очекува 2015 да биде подобра од лани

go

Последни вести

Секој втор жител во светот (53%) очекува дека 2015 година ќе биде подобра од претходната кога станува збор за економските очекувања, покажуваат резултатите од истражувањето на ВИН-Галуп Интернешнал.

Студијата, која е спроведена во 65 земји од светот, покажала и дека мнозинството (70%) граѓани во светот го сметаат крајот на 2014 година за среќен.

Најсреќни се жителите на Фиџи (93%), а најмалку среќни се Грците (25%).

Меѓу најголемите песимисти во економските очекувања се Малезија (61%) и Франција (57 %), додека најголеми економски оптимисти се жителите на Нигерија (80%), на Мароко (70%) и на Фиџи (68%).

Светските очекувања од 2015-та се истражени во рамки на меѓународната студија „Крај на годината“, која оваа организација ја спроведува кон крајот на секоја година.

Најчитани вести