Спорт

Надал доживеа ново разочарување

Надал доживеа ново разочарување

Рафаел Надал и понатаму има проблеми со формата и никако не успева да се врати во она препознатливо светло пред повредата.

Шпанецот доживеа елиминација на тенискиот турнир во Барселона, кој е своевидно загревање за Ролан Гарос. Рафа загуби од Фабио Фоњини со 2:0 (6:4, 7:6), што е негов втор пораз годинава од Италијанецот.

Првиот носител Кеи Нишикори немаше проблеми со Џиралдо совладувајќи го со само три загубени гејма, а пласман во следната рунда обезбеди и третиот носител Давид Ферер.