среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Надал елиминиран во четвртфиналето во Барселона

nadal

Последни вести

Светскиот тениски рекет број еден Шпанецот Рафаел Надал, елиминиран е во четвртфиналето на турнирот во Барселона. Тој загуби од неговиот сонародник Николас Алмагро со 2:6, 7:6, 6:4. Ова е прва победа на Алмагро над Надал во 11 меѓусебни дуели.

Фаворизираниот Надал во решавачкиот сет поведе со 3:1, но ни тоа не му помогна рутински да го заврши натпреварот. Алмагро успеа да  направи пресврт 4:3, а потоа и да го освои сетот.

Надал лошо почна сезонава на неговата омилена подлога. Претходно беше поразен во четвртфиналето на турнирот во Монте Карло од  Давид Ферер. Ова ги подграа шпекулациите дека Надал сезонава нема да ја освои титулата на вториот грен слем турнир Ролан Гарос. На турнирот во Париз, првиот светски рекет го подигнуваше пехарот осум пати, а и годинава ќе ја брани титулата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести