Спорт

Надал го “скроти” сервисот на Иснер, Мареј поради исцрпеност заврши со турнирот

Надал го “скроти” сервисот на Иснер, Мареј поради исцрпеност заврши со турнирот

Рафаел Надал излезе на крај со бомбите од сервис на американскиот тенисер Иснер и со победа од 2:0 се пласира во четвртфиналето на турнирот од мастерс-серијата во Рим.

Иснер, кој е еден од највисоките тенисери во моментов, има неверојатно силен сервис, но тоа не помина против Надал. Шпанецот славеше на двапати со 6:4.

Поради исцрпеност, шампионот од претходниот мастерс-турнир во Мадрид, Енди Мареј го откажа мечот со Давид Гофин.

Останатите мечеви се играат денеска.