Спорт

Надал и Ѓоковиќ ќе играат за титулата во Мајами

Надал и Ѓоковиќ ќе играат за титулата во Мајами

Севтскиот тениски рекет број еден Шпанецот Рафаел Надал ќе му се спротивстави на Новак Ѓоковиќ во финалето на мастерс турнирот во Мајами.

Надал, исто како и Ѓоковиќ, во финалето се пласира без борба, откако чешкиот тенисер Томаш Бердих го предаде мечот поради проблеми со гастроентеритис. Претходно, и Кеи Нишикори поради повреда го предаде полуфиналниот меч против Новак Ѓоковиќ.
В недела, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ ќе го имаат својот 40. меѓусебен дуел, а прв во тековната 2014 година.