среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Надал и Ѓоковиќ за титулата на Ролан Гарос

Rafa

Поврзани вести

Светскиот тениски рекет број еден Шпанецот Рафаел Надал И Србинот Новк Ѓоковиќ ќе играат во утрешното финале на вториот грен слем турнир Ролан Гарос. Бранителот на титулата Надал, во три сета во полуфиналето го совлада Британецот Енди Мареј со 6:3, 6:2, 6:1, додека Новак имаше потешка работа во дуелот со Летонецот Ернест Гулбис, совладувајќи го со 6:3, 6:3, 3:6, 6:3.

Рафа ќе ја брка својата деветта титула на исто толку одиграни финалиња на турнирот во Париз, додека Новак ќе се обиде да ја освои единствената титука што недеостасува во неговата колекција од грен слем турнирите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести