четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Надал на чекор до рекордот на Пит Сампрас

rafa_nadal_

Поврзани вести

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се пласира во финалето на првиот грен слем турнир сезонава Австралија опен. Тој во три сета во полуфиналето го совлада Швајцарецот Роже Федерер со 7:6, 6:3, 6:3 и е на пат да го стигне Американецот Пит Сампрас по бројот на освоени титули од големите турнири

Надал во финалето ќе ги одмери силите со Швајцарецот Станислав Вавринка, а дококу победи ќе ја освои 14 – та грен слем титула и ќе се изедначи со Американецот.

Надал до сега осум пати го освојуваше Ролан Гарос, по два пати го подигна пехарот на Вимблдон и САД Опен, а само еднаш триумфира на Австралија опен.

Единствената титула на турнирот во Мелбурн, Надал ја освои во 2009 година, а минатата не настапи заради повреда на коленото.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести