петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Надал со Мареј во ½ финалето на Ролан Гарос

nadal

Поврзани вести

Бранителот на титулата на вториот грен слем турнир Ролан Гарос, Шпанецот Рафаел Надал и Британецот Енди Мареј ќе ги одмерат силите во полуфналето. Надал до место меѓу најдобрите четири на турнирот стигна , откако во четири сета го совлада сонародникот Давид Ферер со 4:6, 6:4, 6:0, 6:1. Мареј, пак имаше потешка задача и во пет сета славеше над Французинот Гаел Монфилс со 6:4, 6:1, 4:6, 1:6, 6:0.

„Беше навистина многу напорно. Условите за игра беа тешки, ветарот правеше проблеми. Но, успеав да се фокусирам во најважните моменти, во решавачкиот петти сет“, изјави Мареј.
Во второто полуфинале на турнирот силите ќе ги одмерат Србинот Новак Ѓоковиќ и Летонецот Ернест Гулбис.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести