среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нафтата од Блискиот исток влијаеше врз цените на нафтата

Цените на нафтата денеска варираа, додека трговците изразија зариженост поради зголемената понуда на тој енергенс од Блискиот исток, како и раст на производството на нафта во САД, што би можело да ја собори цената.

nafta noze

Поврзани вести

Еден барел „лесна“ нафта за терминска испорака во јануари на Трговската берза во Њујорк поскапела за 20 центри на 97,40 долари за барел, додека истата количина од северноморска нафта од типот „брент“ на пазарот во Лондон чинела 11,69 долари, односно 19 центи помалку.

Членките на Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК), на состанокот во Виена договорија да ја задржат актуелната квота за производство на нафта на 30 милиони барели дневно и покрај загриженоста поради зголемените резерви и конкуренцијата.

Министерот за нафта на Ирак, Абделкарим ал Луајби оваа недела најавил дека неговата земја во 2014-та година ќе го зголеми извозот на нафта на 3,4 од 2,4 милиони барели.

„Иран, чиј извоз е намален на 1,2 милиони барели во текот на меѓународните санкции поради спорната нуклеарна програма, би можел веднаш да го зголеми извозот на четири милиони барели доколку се укинат санкциите“, наведува иранскиот министер за нафта, Бижан Зангане.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести