петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нафтата поскапе на крајот на годината

nafta cena svetski berzi

Ќе возиме ефтина нафта, пад на цените на светските берзи

Поврзани вести

Цените на нафтата денеска поскапеа, но тој раст бил ограничен бидејќи инвеститорите ги сумираат профитите пред крајот на годината.

Еден барел американска „лесна“ нафта за испорака во февруари на Трговската берза во Њујорк поскапе за пет центи на 99,34 долари за барел, додека истата количина на северноморска нафта од типот „брент“ на пазарот во Лондон чинеше 111,34 долари, односно поскапе за 13 центи.

„Лесната“ нафта вчера во Њујорк поевтини за 1,03 долари поради сумирањето на профитите, откако во петокот била заклучена над психолошката граница од 100 долари.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести