четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Награда од 60.000 евра ако ракометарите ја победат Словенија

10933974_1000504186644219_8027220064798344174_n

Последни вести

Шанса да бидат дел од квалификациите за ЛОИ 2016 во Рио де Жениеро е целта на ракометарите на ова СП во Катар. Тоа можат да го остварат само ако бидат подобри во денешниот дуел од осминафиналниот натпревар против Словенија (денеска 16,30 ч.).

Ова за многу од ракометарите сигурно ќе биде и меч на кариерата, шанса што другпат нема да ја имаат, па затоа се очекува беспоштедна борба на теренот, против ривалот кој исто така е „запален“ и желен за одмазада. Пред две години, им застанавме на Словенците на патот кон Лондон, а сега сме повторно нивната судбина за ЛОИ.

Играњето во квалификации за ЛОИ е огромна работа, и мотив што го води секој ракометар, но, Ракометната федерација на Македонија им даде и дополнителен мотив на ракометарите. Награда од 60.000 евра доколку стигнеме во Топ-8 на ова СП. Ракометарите ја знаат наградата, но за никого таа не е пресудна. Никој ниту ја споменува.

Најважно е да се победи Словенија. Тоа ни отвора и други врати, па ракометарите ќе можат да добијат и стипендија од АМС, но и шанса за нови договори, промена на клуб, подобри услови во идната кариера.

Најчитани вести