петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Најавен рекорден број учесници на Скопски маратон

maraton-2-

Последни вести

Организаторите на еден од најголемите спортски настани во регионот, Виз Ер Скопски Маратон, најавија рекорден број на учесници. Маратонот оваа година ќе се одржи на 10ти мај, а пријавувањето ќе трае до 30. Април или до пополнување на предвидената бројка на учесници преку веб страницата на маратонот.

Во склоп на Виз Ер Маратон ќе се одржи Државното првенство во маратон на Македонија. Оваа година, освен маратонот и полумаратонот ќе се одржи и штафетен маратон кој ќе биде новитет. Во исто време, за прв пат по пат на лотарија ќе бидат одбрани двајца натпреварувачи кои ќе можат да учествуваат на маратонот во Њујорк закажан за 15. ноевмви 2015 година.

Годинава наградниот фонд изнесува 17.000 евра.

Виз Ер Скопскиот маратон е првата улична трка во Европа кој се здоби со 5 ѕвездички во новата категоризација“Running for all“ која неодамна почна да ја спроведува Европската Атлетска Асоцијација, а која се однесува за безбедноста и квалитетот во организација на уличните трки.

Најчитани вести