сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Најавена крштевката на принцезата Шарлот

princesa_sharlot_1

Поврзани вести

Малечката принцеза Шарлот, второто дете на војводата и војводката од Кембриџ, принцот Вилијам и Кетрин Кејт Мидлтон, ќе биде крстена на 5 јули, соопшти денеска Кенсингтон палатата во Лондон.

Крштевањето ќе се изврши во црквата Сент Мери Магдален, која се наоѓа на кралскиот имот Сандигам. во англиската област Норфолк.Со кршетавњето ќе раководи надбискупот на Англиканската црква, Џастин Велби.

Принцезата Шарлот Елизабет Дијана од Кембриџ се роди на 2 мај во болницата во лондонскиот кварт Падингтон, каде се роди и нејзиниот постар брат, принцот Џорџ.

The official portrait for the christening of Prince George Alexander Louis of Cambridge, photographed in The Morning Room at Clarence House in London on October 23rd 2013. PICTURED: Four generations of the British Royal Family photographed together in over a generation: HM Queen Elizabeth II, HRH Prince of Wales and HRH Duke of Cambridge carrying HRH Prince George

По повод најавата за крштевањето на малечката Шарлот, објавена е кралска фотографија на тројцата идни британски кралеви, заедно со кралицата Елизабета, која повеќе од 63 години е на престолот.

На заедничката фотографија со кралицата се престолонаследникот Чарлс, неговиот син Вилијам и внукот на Чарлс и правнукот на кралицата Елизабета, принцот Џорџ.

Снимката е направена по кршевката на Џорџ, во 2013 година и претставува прва таква фотографија по 120 години.

Најчитани вести