среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Најавени нови протести во Федерацијата БиХ

Протестите на граѓаните на БиХ кои се незадоволни од животниот стандард, работата и однесувањето на политичките елити влегоа во третата недела и тие секојдневно се одржуваат во повеќе градови на Федерацијата на БиХ и Сараево.

bih

Поврзани вести

Пленумот на граѓани на Сараево за денеска најави масовни протести на пладне пред зградата на претседателството на БиХ, а полицијата апелира на ред и воздржување од насилство, јавуваат медиумите во БиХ.

Протестите на граѓаните на БиХ кои се незадоволни од животниот стандард, работата и однесувањето на политичките елити влегоа во третата недела и тие секојдневно се одржуваат во повеќе градови на Федерацијата на БиХ и Сараево.

Полицијата на Кантон Сараево вели дека располага со созананија дека во одредени делови во градот се организираат групи млади луѓе кои планираат собирањето на граѓаните да го искористат во насилни протести, насочени кон објектите на институциите и на полицијата.

Апелираат на воздржување од насилство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести