Бразил2014,Спорт

Најдебели премии за репрезентативците на Шпанија

Најдебели премии за репрезентативците на Шпанија

Фудбалските федерации на најмоќните репрезентации веќе ги дефинираа премиите кои ќе бидат поделени доколку фудбалерите на ја исполнат зацртаната цел и се закитата со титулата Светски шампион.

Секој репрезентативц на актуелниот светски и европски шампион, Шпанија, ќе заработи по рекорни 720 илјади евра доколку ја одбрани светската титула на Мундијалот во Бразил.

Репрезентативците на Бразил, кои се домаќини и играат пред најверните фанови ќе заработат по 300 илјади евра, а таква премија им е ветена и на репрезентативците на Италија и на Германија.

Најмала премија, од 240 илјади евра за секор репрезентативец, обезбеди Фудбалската федерација на Франција, а по 430 илјади евра ќе заработи секој репрезентативец на Англија.

На Лионел Меси и на останатите репрезентативци на Аргентина им е ветена премија од по 510 илјади евра, а 30 илјади евра повеќе ќе заработат репрезентативците на Уругвај доколку на крајот тие се искачат на највисокото место на победничкиот пиедестал.