Македонија,Крими хроника

Повреден најдобриот рудар во Македонија

Повреден најдобриот рудар во Македонија

По десет дена откако ја доби златната плакета за најдобар рудар, кратовчанецот И.К. вчеравечер заврши во скопската Клиничка болница.

Скршеницата на левата потколеница, е причината зошто рударот, од една од јамите на пробиштипскиот рудник за олово и цинк Индо Минерали и метали, заврши на ортопедија, објави Канал 5.

Несреќата се случила доцна синоќа, а 38-годишниот рудар е од Кратово.

Прво бил пренесен во штипската болница, но поради сериозноста на повредите е префрлен во скопскиот Ургентен центар.

Претставници на Републичкиот рударски инспекторат за утре најавија детална истрага. Денеска јамата каде се случи несреќата е затворена.