петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Повреден најдобриот рудар во Македонија

rrrudarrr

Последни вести

По десет дена откако ја доби златната плакета за најдобар рудар, кратовчанецот И.К. вчеравечер заврши во скопската Клиничка болница.

Скршеницата на левата потколеница, е причината зошто рударот, од една од јамите на пробиштипскиот рудник за олово и цинк Индо Минерали и метали, заврши на ортопедија, објави Канал 5.

Несреќата се случила доцна синоќа, а 38-годишниот рудар е од Кратово.

Прво бил пренесен во штипската болница, но поради сериозноста на повредите е префрлен во скопскиот Ургентен центар.

Претставници на Републичкиот рударски инспекторат за утре најавија детална истрага. Денеска јамата каде се случи несреќата е затворена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести