сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Најдобриот тим во историјата на СП

Шпанска „Марка“ изминатиов период реализираше голема анкета меѓу своите читатели околу изборот на најдобриот тим на сите времиња на Светските првенства.

Роналдо

Последни вести

Во идеалниот тим избрани се дури четворица Бразилци, а легендарниот Пеле, според многумина најдобриот фудбалер на сите времиња, едвај најде место меѓу 11-те најдобри. Интересно е пак, за Лионел Меси или Кристијано Роналдо немаше место ниту на клупата за резервни фудбалери.
Најмногу гласови (138.508) освои Бразилецот Роналдо, а најмалку од првите 11 доби Пеле (56.985). Зинедин Зидан доби 123.793 гласови, пред Диего Армандо Марадона, Бразилецот Ромарио, Италијанецот Паоло Малдини и Роберто Карлос.
НАЈДОБРИТЕ 11 НА СИТЕ ВРЕМИЊА НА СП (3-4-3):
Икер Касилјас – Паоло Малдини, Франц Бекенбауер, Роберто Карлос – Андрес Иниеста, Зинедин Зидан, Диего Марадона, Јохан Кројф – Ромарио, Роналдо, Пеле.
РЕЗЕРВИ: Јашин, Пујол. Карлос Алберто, Пасарела, Роналдињо, Ривелињо, Диди, Нескенс, Еузебио, Герд Милер и Клосе.


Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести