среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 39

Најголем дел од Австријците се против новото ширење на ЕУ

wien

Последни вести

Најголем дел од Австријците се против приемот на нови членки во ЕУ, а единствена земја која би ја поддржале е Исланд, покажува истражувањето на јавното мислење кое го спровело Друштвото за европска политика.

Најголем дел од Австријците се против прием на Турција во ЕУ, но и земјите на Западен Балкан. Приемот на Македонија го поддржуваат 26 отсто од Австријците, додека 56 отсто се против. Речиси сличен е ставот и кон другите балкански земји.

Генерално гледано, расположението на Австријците спрема проширувањето на стабилното негативно искуство во ЕУ во последните четири години не е променето.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести