недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Најголемо македонско оро ќе соборува Гинисов рекорд

Настанот го организираат Националната установа „Танец“ и Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот.

oro

Поврзани вести

На потегот од Мостот на поезијата во Струга до месноста Горица во Охрид,  на растојание од 18.400 метри, в сабота ќе се распоредат 18.000 учесници и ќе се фатат на оро во обид да постават нов рекорд за Гинисовата книга на рекорди, за најголемото оро на светот.

Настанот го организираат Националната установа „Танец“ и Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот.

Граѓаните на Охрид и Струга, жителите на населените места помеѓу двата град, како и туристи кои в сабота ќе престојуваат на охридското и струшкото крајбрежје ќе го изиграат орото „По везден те гледам“, кое го компонирал Зоран Џорлев, во кое се споени две македонски стари ора.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести