недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Најкрвавиот ден во Ирак во последниве два месеци, загинаа 70 лица

Најмалку 70 лица загинаа вчера во серија терористички напади во Ирак.

irakkrv

Поврзани вести

Според медиумите, 16 декември е најкрвавиот ден во Ирак во последниве два месеци.

Најголемата  трагедија се случила во Багдад, на југот на државата,  кога експлодирале две автомобил-бомби додека покрај нив поминувала  голема група на шиити. Тогаш загинале 23 лица, а 50 се здобиле со повреди.

На северот на Ирак, во Мосул, бунтовници отвориле оган врз меѓуградски автобус, убивајќи 12, а повредиле десетина патници.

Во текот на денот се случиле и помали крвави инциденти.

Од почетокот на месецот 288 лица се убиени во терористички напади.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести