Магазин

Најлесниот начин да приготвите ориз

Најлесниот начин да приготвите ориз

Нашата препорака е ориз со брокули и пилешко. Наместо да приготвите традиционално пилешко со ориз, направете нешто ново и подеднакво вкусно.

Ќе ви бидат потребни:

  • Пилешко месо
  • Ориз
  • Брокули
  • Супа
  • Хопла
  • Брокули

Во сад на оган го пржите пилешкото месо. Исечкајте го на коцки, ленти или пак едноставно расцепкајте го на парчиња. Можете да му додадете кромид или лук во зависност од тоа дали сакате да му го збогатите вкусот.

Потоа го додавате оризот. Во него ставете една шолја супа и една шолја хопла. Потоа мешате на секои 5 минути додека не поминат 20 минути.

Кога оризот ќе биде готов ги додавате брокулата и кашкавалот. Тавата ја ставате во рерна 10-тина минути и потоа сервирајте топло.