Свет

Најмалку 10 лица се повредени при расчистување на барикадите во Киев

Најмалку 10 лица се повредени при расчистување на барикадите во Киев

За време на отстранувањето на барикадите на улиците „Лутеранскаја“ и „Банковаја“ во Киев се повредени најмалку 10 лица, пренесе украинското издание „УНИАН“.

Според државната телевизија бројот на повредените при интервенцијата на органите на редот е 15 лица.

Од повредените лица, само едно е припадник на полицијата, а останатаите се демностранти, сепак, ниту еден од повредените не е примен во болница.