среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Најмалку 10 загинати во Доњецк

donjeck

Последни вести

Најмалку 10 луѓе загинаа во денешниот артилериски напад врз Доњецк, источна Украина, соопштија локалните власти, објави МИА.

Четворица загинаа, а осуммина се повредени кога граната паднала во близина на училиште. Според очевидците меѓу загинатите се учител и родител.

Шест лица загинаа, а еден е повреден кога граната на украинската армија погоди минибус.

Министерството за одбрана на самопрогласената Доњецка народна република соопшти дека минибусот бил погоден од граната при што загинале осум лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести