четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Најмалку 10 жртви во гранатирање на патнички автобус во Украина

ukraina

Последни вести

Артилериска граната погоди патнички автобус на контролен пункт на владината армија во источна Украина, при што загинаа најмалку десет лица, а тринаесет се ранети, пренесоа британските медиуми.

Според армискиот портпарол, инцидентот се случил во близина на градот Волноваха, јужно од Доњецк. Според него, автобусот превезувал цивили од градот Мариупол.

Американските медиуми го цитираат соопштението на владината администрација во Доњецката област, според кое, автобусот бил гранатиран од сепаратистичките бунтовници.

Најчитани вести