петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Најмалку 100 африкански мигранти се удавиле во Либија

imigranti

Поврзани вести

Најмалку 100 африкански мигранти, меѓу кои и пет деца, се удавиле во близина на либискиот брег при обид да пристигнат на европска територија..

Телата на мигрантите се пронајдени покрај брегот на либискиот град Ал-Карбули, на 50 километри источно од Триполи.

Нивниот брод, во кој се наоѓале вкупно 250 луѓе, потонал во петокот ноќта, а либиската крајбрежна стража и понатаму е во потрага по преживеани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести