недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Најмалку 11 лица загинаа во автобуска несреќа во Венецуела

vene

Последни вести

Најмaлку 11 лица загинаа во синоќешната автобуска несреќа во Венецуела, соопштија властите на оваа јужноамериканска земја.

Несреќата се случи кога автобус полн со патници се урнал во една клисура и завршил во езерото Зуата, што се наоѓа на неколку часови возење од главниот град Каракас.

Полицијата која започна истрага за несреќета, засега не знае како дошло до паѓањето на автобусот во езерските води. Но сведоци изјавиле дека возачот наеднаш загубил контрола врз возилото, па автобусот скршнал од патот и се урнал во клисурата.

Несреќата се случила во југозападна Венецуела, а преживеаните и повредените патници се префрлени во болниците на блиските градови Маракај и Ла Викторија

Најчитани вести