недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Најмалку 11 лица загинаа во Багдад, нападната шиитска џамија

bagdad-napad-630x365

Последни вести

Најмалку 11 луѓе загинаа денеска во нов напад пред шиитска џамија во Багдад.

Пред помалку од 24 часа беше извршен друг ист таков напад врз шиити во ирачкиот главен град. Нападот врз луѓето кои излегувале од џамијата во центарот на Багдад по крајот на молитвата е дело на напаѓач самоубиец, соопшти полицијата.

Според ДПА бомбашот-самоубиец активирал експлозив во џамијата. Најмалку 25 луѓе се ранети при нападот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести