понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Најмалку 11 рудари починаа при експлозија во рудник

rudari

Последни вести

Најмалку 11 кинески рудари го загубија животот во експлозија која се случила во рудникот за јаглен Сонглин.

Ескплозијата се случила рано утринава во југозападната провинција Гуејџоу, додека 19 рудари работеле во рудникот.

Несреќата ја преживеале осуммина рудари, а како што информираат кинеските медиуми, во тек се акцијата на спасување и истрагата за причините за екплозијата.

 

Најчитани вести