Свет

Најмалку 118 лица загинаа во бомбашки напад во Нигерија

Најмалку 118 лица загинаа во бомбашки напад во Нигерија

Најмалку 118 лица загинаа, а 56 други се ранети во два бомбашки напади на пазар во Нигерија.

Нигериските власти стравуваат дека конечниот биланс на жртвите може да биде поголем.

Досега никој не презеде одговотност за нападите, но се претпоставува дека зад нив стои исламистилчката група Боко Харам.