четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Најмалку 12 повредени во невреме во Полска

nevreme

Последни вести

Најмалку 12 лица се повредени, а над 200.000 домаќинства останаа без електрична енергија како последица на неверемето проследено со силен ветер што го зафати северозападниот дел на Полска.

Ветерот предизвикал оштетувања на повеќе инфраструктурни објекти, однел покриви од куќите во многу села и урнал десетици дрва.

Според метероролозите, ветерот во многу делови на Полска бил со јачина од 28 метри во секунда.

Поради невремето, полските власти им пропрачаа на граѓаните да се воздржат од патувања и прошетки.

Најчитани вести