четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 53

Најмалку 13 луѓе загинаа во бомбашки напад во Багдад

За Исламска држава шиитите се отпадници од верата и се честа мета на џихадистите.

Најмалку 13 луѓе загинаа во бомбашки напад во Багдад

Најмалку 13 луѓе загинаа во бомбашки напад во Багдад

Последни вести

Во експлозија на автомобил-бомба во Багдад загинаа 13, а повредени се 28 шиитски верници кои се собрале во светилиштето на имамот Муса ал Кадим.

Се уште никој не презеде одговорност за нападот.

За Исламска држава шиитите се отпадници од верата и се честа мета на џихадистите.

Десетици илјади шиити неделава се собираат во Багдад за да го посетат местото каде е погребан имамот Муса ал Кадим.

Ирачките сили ги блокираа приодните патишта околу Багдад за да спречат евентуални напади.

Најчитани вести