петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 43

Најмалку 133 жртви и 400 исчезнати во попллавите во Северна Кореја

Во четвртокот билансот изнесуваше 60 загинати лица.

120806103132-pkg-delgado-north-korea-flooding-00000322-story-top

Последни вести

Во поплавите во Северна Кореја настрадаа 133 лица, а 395 се водат како изчезнати, соопшти ОН.

Околу 107.000 луѓе биле принудени да ги напуштат своите домови заради зголемувањето на нивото на реката река Тумен, соопшти Службата за координирање на хуманитарните прашања при ОН, повикувајќи се на официјален извештај на Пјонгјанг. Во четвртокот билансот изнесуваше 60 загинати лица.

north-korea

Најчитани вести