среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Најмалку 14 загинати при бродолом крај Одеса

migrantiiii

Последни вести

Најмалку 14 лица загинаа при потонување на мал брод во водите на Црното Море во близина на украинскиот град Одеса.

Како што соопшти гувернерот на Одеса, Михаил Саакашвили на бродот имало „не повеќе од 37 лица“, пренесува МИА.

Саакашвили истакна дека преоптоварениот брод, се оддалечил од пристаништето и со тоа ги нарушил правилата, бидејќи екипажот немал дозвола да го користи пристаништето.

Како што јави ТАСС, гувернерот додаде дека за тоа знаеле претставниците на украинската служба за гранично обезбедување.

– На бродот имало 37 лица, што е апсолутно недозволиво. За тоа не биле известени државните служби. Меѓу службите нема никаква координација, рече Саакашвили.

Саакашвили смета дека главна причина за трагедијата е недостиг на ред во сертификацијата и координацијата меѓу поединечни служби на пристаништето.

Тој нагласи дека непрецизните информации за бројот на загинатите се должи на недостигот на листа на патници.

Раководителот на владината комисија за истражување на несреќата, украинскиот вицепремиер Генадиј Зубко изјави дека технички на бродот не смеело да има повеќе од 12 лица.

Капетанот на бродот е приведен.

Најчитани вести