петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Најмалку 15 лица се удавија по судир на два брода

nil

Поврзани вести

Најмалку 15 лица се удавија по судир на патнички брод што пловел по Нил, со товарен брод.

Судирот довел до превртување на бродот, по што тој потонал. Шест лица се спасени, а капетанот на товарниот брод е уапсен.

Спасувачките операции продолжуваат, изјави портпаролот на Министерството за здравство на Египет.

Сообраќајот по Нил е многу преоптоварен, особено во близина на Каиро, каде голем број Египќани празнуваат по светиот месец Рамазан.

 

 

 

Најчитани вести