петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Најмалку 16 авганистански полицајци убиени во напади на талибанци

tal

Последни вести

Најмалку 16 полицајци се убиени во напади на талибанци врз полициски контролни пунктови во авганистанската провинција Бадхшан, изјави денеска локален претставник.

Според пратеникот од северозападната авганистанска провинција Нилофер Ибрахими, 13 од загинатите полицајци биле дел од авганистанската погранична полиција, а останатите тројца од локалната безбедносна полиција,пренесува МИА.

Талибаните преземаа одговорност за координираните напади, наведувајќи во соопштението дека нападите се дел од нивната пролетна офанзива, која започна кон крајот на минатиот месец.

Најчитани вести