петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Најмалку 16 рудари загинаа во рудник за јаглен во Кина

kineski rudari

Поврзани вести

Најмалку шестнаесет рудари го загубија животот, а 11 се повредени, откако беа затрупани во рудник за камен јаглен во Кина.

Сите настрадани се префрлени во  болница, а полицијата ги истражува причините за трагедијата.

Кинеските рудници се меѓу најопасните во светот, и покрај тоа што во последните неколку години беа подобрени мерките за безбедност, што доведе до намалување на смртните случаи, забележуваат американските медиуми.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести