сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Најмалку 16 загинати и над 80 повредени во судири во Либија

Најмалку 16 лица се убиени, а 81 е повреден во судири меѓу либиската армија и исламистички борци во Бенгази, во источниот дел на земјата, соопштија денеска безбедносните сили

download

Последни вести

Најмалку 16 лица се убиени, а 81 е повреден во судири меѓу либиската армија и исламистички борци во Бенгази, во источниот дел на земјата, соопштија денеска безбедносните сили, пренесе МИА.

„Најголемиот број жртви и повредени се војници. Во ракетен напад се убиени и тројца цивили, меѓу кои еден Египќанец, соопшти анонимен медицински претставник.

Либиските власти немаат контрола над поранешните бунтовници и милиции што помогнаа за соборување на либискиот лидер Моамер Гадафи.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести