недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Најмалку 16 загинати при експлозија на гасовод во Индија

Најмалку 16 кица загинаа денеска при експлозија на гасовод во јужната индиска сојузна држава Андра Прадеш.

b2606541671c5e740257d4f0e97794ec_large

Последни вести

Најмалку 16 кица загинаа денеска при експлозија на гасовод во јужната индиска сојузна држава Андра Прадеш.

Членот на Владата на Андра Прадеш, Чин Раџапа инфромира дека по експлозијата избувнал голем пожар во кој се уништени „голем број куќи“.

За гаснење на пожарот на противпожарните екипи им биле потребни околу три часа.

Експлозијата и пожарот предизвикале револт кај локалните жители, кои упаднале во зградата на блиската рафинерија и ја демолирале.

Причините за експлозијата на гасоводот, сопственост на компанијата ГАИЛ, засега не се соопштени.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести