петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Најмалку 16 загинати во пожар во фабрика за чевли во Кина

Причината за пожарот се уште не е соопштена, а АП наведува дека фабриките за чевли често содржат големо количество лепак и други запаливи хемикалии.

pozar vo kina

Поврзани вести

Најмалку 16 луѓе загинаа во пожар во фабрика за чевли во источно-кинескиот град Венлингу, во провинцијта Џеџанг, пренесува кинеската државна телевизија.

Според информациите на овој медиум, на пожарникарите им биле потребни три часа да го изгаснат пожарот и дека претходно спасиле повеќе од 20 луѓе.

Причината за пожарот се уште не е соопштена, а АП наведува дека фабриките за чевли често содржат големо количество лепак и други запаливи хемикалии. Во Кина, се чести индустриските несреќи, а во последната поголема несреќа, во пожар во фабрика во јуни, загинаа 121 лице.

Тој пожар беше од помал обем, но истражителите утврдија дека сите безбедносни излези во фабриката биле блокирани, па вработените не можеле да излезат.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести