петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Најмалку 18 повредени од силниот земјотрес во Јапонија

zemjotres

Поврзани вести

Најмалку 18 лица се повредени од силниот земјотрес кој што го зафати јапонскиот остров Кјуш, јавуваат тамошните медиуми.

Потресот, кој што бил со интензитет од 6,3 степени, не причинил позначителна материјална штета, но од утрово се бележи задоцнување во железничкиот сообраќај во северозападниот дел на Јапонија.

Епицентаот на земјотесот бил 13 километри северно од градот Кунисаки- ши, на длабочина од 82 километри, покажуваат податоците на Американскиот геолошки институт.

Предупредување од цунами во Пацификот не е издадено.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести