недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Најмалку 19 загинати во судири во Доњецк

ukraina_majdan_epa600

Поврзани вести

Деветнаесет лица загинаа, а 31 е повреден последните 24 часа во судири во украинскиот град Доњецк.

Според медицински извори, девет луѓе, меѓу кои и три деца, нагазиле на мина во селото Берестовоје. Во инцидентот загинале две лица, а останатите се потешко повредени.

Во последните два дена украинските сили истрелале неколку балистички ракети во источниот дел од земјата, кој се наоѓа под контрола на проруските активисти.

Телевизијата Си-Ен-Ен оценува дека ова претставува „значајна ескалација“ во украинската криза.

Според медиумот, балистичките ракети со краток дострел можат да носат боеви глави до 450 килограми и имаат потенцијал да усмртат десетици луѓе.

Засега нема официјални реакции од Киев и Москва за оваа информација на американската телевизија, ниту пак од Вашингтон, кој силно ја поддржува украинската Влада.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести