четврток, 29 јуни 2017  |  Вести денес: 0

Најмалку 19 жртви од снежните врнежи во Авганистан

cold-weather

Поврзани вести

Најмалку деветнаесет луѓе ги загубиле животите последните два дена во инциденти предизвикани од силните снежи врнежи во авганистанската покраина Бадакшан во северниот дел од Авганистан, соопшти портпаролот на покраинскиот гувернер.

Од 19-те жртви, седумнаесет биле жртви на лавина, уривање на покриви од објекти под тежината на снегот и во сообраќајни несреќи, рекол за Reuters Навид Фортан, портпаролот на гувернерот на покраината Бадакшан.

Според него, властите се обидуваат да воспостават врски со дванаесетте региони во покраините, коишто поради обилните снежни врнежи се отсечени од остатокот на светот.

Поради невремето отежнато е движењето по неколку главни магистрални правци во Авганистан, особено на патот кој ги поврзува Кабул и Кандахар. Таму во снегот се заробени околу 250 возила и автобуси, а за нивно извлекување се упатени полицијата и војската.

Најчитани вести