среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Најмалку 20 повредени во земјотрес во Алжир

g_zemjotres-skala

Поврзани вести

Земјотрес со јачина од 5,5 степени по Рихтер денеска го погоди Алжир. Во земјотресот има најмалку 20 повредени.

– Луѓето се повредиле кога во паника се обиделе да ги напуштат зградите кои се треселе, соопшти портпаролот на Службата за итни ситуации Фарук Ашур.

Епицентарот на земјотресот бил на 14 километри југоисточно од главниот град на Алжир и бил со длабочина од  околу 10 километри.

За сега нема податоци за предизвиканата материјална штета.

Во земјотрес со јачина од 6,7 степени во 2003 година во Алжир загинаа 2000 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести