Свет

Најмалку 21 цивил загина во воздушен напад врз Сирија

Најмалку 21 цивил загина во воздушен напад врз Сирија

При напади на сириското Воено воздухопловство врз градот Ал Баб најмалку 21 цивил загинаа, а околу сто се ранети, соопшти денеска Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

– Хеликоптери на сириската армија синоќа исфрлија седум бомби и истрелаа три ракети врз градот, при што загинаа 21 цивил, меѓу кои и едно дете и една жена, се наведува во соопштението.

Градот Ал Баб кој се наоѓа во северна Сирија важи за едно од упориштата на групата Исламска држава, која котролира поголем делови на Сирија и Ирак. Сириската армија редовно врши воздушни напади врз деловите на земјата под конрола на џихадистите и на умерните бунтовнички сили. Во овие напади досега загинаа неколку илјади лица.