вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 1

Најмалку 21 загинат во земјотресот во централна Италија

Најмалку десет луѓе загинале во Акумолија, пет во Аматриче и шест во Пескара.

333

Поврзани вести

Бројот на загинати лица во силниот земјотрес што го погоди централниот дел на Италија се искачи на 21, јавија локалните медиуми.

Најмалку десет луѓе загинале во Акумолија, пет во Аматриче и шест во Пескара.

Италијанскиот премиер Матео Ренци на Твитер напиша дека властите се во контакт со локални официјални лица од погодените зони и оти им е испратена дополнителна помош.

– Моето место веќе не постои, единствено слушаме гласови од под урнатините, изјави градоначалникот на Аматриче, Серџо Порици.

111

Најчитани вести