вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Најмалку 22 загинати и над 270 повредени во експлозија на гас во Тајланд

explosiontaiwan

Поврзани вести

Најмалку 22 лица загинаа, а над 270 се повредени во серија експлозии на гасовод во јужниот дел на Тајван, соопштија локалните власти.

Премиерот на Тајван Џијанг Ји-хуа, изјави дека се случиле најмалку пет експлозии.

Несреќата се случи во градот Каосиунг во јужниот дел на земјата.

Меѓу жртвите се и пет пожарникари, соопшти националната противпожарна служба.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести